آخرین اخبار

گزارش بازدید گروهی از خبرنگاران خبرگزاری آوای از کاخ امیر آباد + گزارش تصویری

بناهای آباد گردد خراب،، ز دست مدیران آسوده خواب
امیر آباد گوهری در دل کویر با قدمتی چند صد ساله، روستایی زیبا و منحصر به فرد در ۱۵ کیلومتری زواره دیدگان هر بیننده و رهگذری را به خود جلب می نماید.
روستایی در نزدیکی مقبره محدثه ی بزرگ شیخ حافظ رجب برسی که روزگاری سرسبزی و طراوت خاص داشته است. وقتی وارد این روستا میشوید عمارتی از دور تو را به سمت خود میخواند. وقتی در کوچه پس کوچه های روستا عبور می کنید آرامش و احساس عجیبی به انسان دست میدهد.

در ایام نوروز امسال جمعی از گروه خبری خبرگزاری آوای به روستای زیبای امیر آباد سفری کوتاه داشتند. واقعا روستای زیبایی با مردمانی خون گرم و مهمان نواز بودند. در ابتدای ورودی کاخ با تعدادی نوجوان که ترجیح داده بودند تعطیلات نوروزی خود را در زادگاه پدرانشان سپری کنند مواجهه شدیم در حال و هوای خود بودند و آتشی روشن کرده و میگفتند و میخندیدند .

مقابل عمارت قرار گرفتیم عمارتی که قرار است دروازه ورودی کویر باشد ولی زباله های اطراف این بنای تاریخی فضای نامطلوبی را ترسیم کرده بود با دوستان گروه مقداری از زباله ها را جمع کردیم تا مهمانان و گردشگران خاطره خوبی را از این مکان به یادگار داشته باشند.
داخل عمارت شدیم عمارتی که در دوطبقه به دست سهام السلطنه بنا شد است و گچ بری های آن که در زمان ناصرالدین شاه تکمیل شده است زیبایی کاخ را دوچندان کرده بود لیکن امروز تبدیل به دفترچه ای برای ثبت یادگاری و نقاشی و شعر شده است. مکانی که خود به یادگار مانده امروز برآن یادگاری می نویسیم!! هی هی بگذریم، وارد اتاق های که با بی مهری مسئولان باعث خرابی سقف و دیوار آن شده بود شدیم و به پشت بام رفتیم ترک خوردن بادگیر هم نشان از استقامت بنا در مقابل بی مهری های بود. به حیاط مرکزی رفتیم که حوض میان حیاط به محل ریختن زباله تبدیل شده بود.
به راستی چه کسی باید این گنجینه ها را حفظ نماید? چه کسی باید از تبدیل شدن کاخ امیرآباد به ویرانه جلوگیری کند? امیرآباد را دریابیم !!!
شایان ذکر است عمارت امیر آباد در سال ۸۵ به شماره ۱۷۰۴۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و با تلاش برخی اهالی تعمیراتی در ان بنا انجام شده است.

بناهای آباد گردد خراب ; ز دست مدیران آسوده خواب

Share Button

درباره هم سنگر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme