آخرین اخبار

زواره شهر موزه معماری ایران اسلامی+تصاویر

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، زواره شهری دارای پیشینه تاریخی با آثار باستانی به قدمت بیش هزار سال در مجاورت کویر مرکزی ایران، در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر اردستان و در شمال شرق شهر اصفهان واقع شده است.

زواره همچنان با ساختاری گِلی، معماری ایرانی اصیل خود را حفظ کرده و با وجود جمعیت ۱۷ هزار نفری، ظاهر شهر، دوره‌های تاریخی پیشین را نشان می‌دهد و از چهره شهرهای آپارتمانی شهرهای امروز فرسنگ‌ها به دور است.

مسجد جامع هزار ساله زواره، اولین و کوچک‌ترین مسجد جامع چهار ایوانی جهان اسلام است که در سال ۵۵۱ هجری قمری ساخته‌شده است؛ تزیینات گچ‌بری و خط کوفی بکار رفته در مسجد این بنا را منحصربه‌فرد کرده، مسجد جامع شامل گنبد خانه- ایوان‌ها- چهل‌ستون هست.

از دیگر بناهای متفاوت و خاص زواره مسجد بن کویه با مناره‌ای به طول ۱۸ متر با قدمتی بیش از یک هزاره است که منقش به کتیبه تاریخی بوده و جزو باسابقه‌ترین آثار تاریخی زواره محسوب می‌شود.

بازارچه تاریخی زواره متعلق به دوره صفویه بوده که در طرف شرق آن کاروانسرا و دکان‌های قدیمی و در طرف غرب آن مسجد و مدرسه علمیه (لطفعلی‌خان ترشیزی) و امامزاده قرار دارد، این بازارچه از گذشته تا امروز محور گسترش شهر بوده است.

مستحکم‌ترین و مهم‌ترین قلعه تاریخی ایران پس از قلعه الموت، قلعه سنگ بست زواره است که با وجود زندگی کردن دو فرقه شیعه و سنب به صورت همزمان، به دلیل امنیت بالای شهر قلعه بر روی زمین ساخته شده است؛ قلعه مربوط به فرقه اسماعیلیه بوده و ارتفاع قلعه خشتی و گلی به ۱۲ متر می‌رسد و معماری آن به‌صورت چهار صف‌های و در دوطبقه هست.

یخچال تاریخی و گلی زواره سیصد سال قبل بنا گشته و کاملاً در بنا از گل فشرده استفاده‌شده است، ضخامت جداره دیواره آن در قسمت پایین به دو متر می‌رسد که در ایام قدیم برای نگهداری یخ و آب‌خنک از این مکان استفاده می‌کردند؛ یخچال‌های طبیعی با ساختاری منحصر به فرد برای مدت‌های طولانی از آب شدن یخ‌ها در گرمای کویر جلوگیری می‌کرده است.

حسینیه‌های کوچک و بزرگ زواره که قدمت آن‌ها به دوران صفویه برمی‌گردد از دو قسمت سرباز مخصوص ایام گرم سال و قسمت سرپوشیده مخصوص ایام سرد تشکیل‌شده، بنا برگرفته از نوع معماری ایرانی اسلامی است و کماکان در ایام محرم و صفر مراسمات در حسینیه‌ها برگزار می‌شود.

هشت‌بهشت، یکی از معماری‌های خاص و بومی زواره و مربوط به دوره قاجاریه است؛ در مرکز این ساختمان یک هشت‌ضلعی مرتفع قرار دارد که در وسط آن حوض بزرگ و زیبایی ساخته‌شده، همچنین این بنا شامل اتاق‌های متعدد و تودرتو و حیاط وسیع می‌شود.

خانه‌های شش‌صفحه‌ای و چهار صفحه‌های، هتل‌های سنتی و آب‌انبارهای شهر زواره از دیگر آثار تاریخی این شهر هستند که در مجموع زواره را برای علاقمندان به تاریخ و معماری شهری جذاب و منحصر به فرد می‌کند.

یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی در بخش زواره، چشم‌انداز کویر است و یکی دیگر از دیدنی‌های آن، شترداری به روش سنتی است که حال و هوای روزگاران گذشته و از یاد رفته را در ذهن مجسم می‌کند.

مردم زواره درزمینهٔ هنر و صنعت خصوصاً، هنر چوب، سفالگری، کوزه‌گری، آهنگری، قالی‌بافی و کارگاه‌های صنایع‌دستی از گذشته تا امروز فعالیت دارند.

زواره همچنین طی قرون گذشته به‌طور متمادی کانون علم، ادب و فرهنگ بوده و در هر دوره تاریخی شخصیت‌هایی را در دامان خود پرورانده است.

شهید سید حسن مدرس روحانی و مبارز معاصر را می‌توان معروف‌ترین چهره این دیار دانست که به واسطه تصویر وی بر اسکناس‌های ۱۰۰ ریالی مردم ایران او را می‌شناسند؛ مدرس نقش به سزایی در مخالفت با قراردادهای استعماری داشت و در نهایت توسط رضاشاه به کاشمر تبعید و در همان‌جا شهید شد.

 فخرالدین علی بن حسن زواره‌ای (مفسر قران صاحب‌ترجمه الخواص)، ابوالفتح زواره‌ای (فقیه و محدث)، سید غیاث‌الدین جمشید (مفسر قران)، شیخ حافظ رجب برسی (عارف)، میرزا ابوالحسن جلوه (فیلسوف و حکیم)، حاج سید حسین زواره‌ای (از شاگردان میرزای شیرازی)، استاد محیط طباطبائی (از اساتید مطرح تاریخ و ادبیات) از دیگر شخصیت‌های شهر زواره محسوب می‌شوند.

بارگاه ملکوتی حضرت امامزاده یحیی (ع) از نوادگان موسی بن جعفر (ع) به فضای شهر زواره، معنویت ویژه‌ای بخشیده است.

Share Button

درباره همشهری

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme