آخرین اخبار

کاروانسرای زواره مکانی رها شده و درحال ویرانی + تصاویر

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آوای، درشهرستان اردستان دو کاروانسرای ظفرقند و زواره وجود دارد که از گذشته بیادگار مانده اند. خوشبختانه کاروانسرای ظفرقند درسالهای اخیر مرمت و بازسازی شده است. اما در حال حاضر کاروانسرای بازار زواره است که توجه بیشتری لازم دارد وگرنه شاهد نابودی این اثر تاریخی خواهیم بود.
کاروانسراها جهت اسکان موقت و استراحت کاروانیان در مسیر راه ها ایجاد می شدند، مانند کاروانسرای ظفرقند و تعدادی از این کاروانسرا ها نیز در داخل شهرها مخصوصا بازار شهر احداث میشدند .از جمله کاروانسرای زواره که تقریبا در ورودی بازار تاریخی شهر قرار دارد و مکانی بوده است که مسافران لوازم و وسایل خود را در آن گذاشته و با چهار پایان خود، در این مکان امن و راحت ، اندکی استراحت میکردند. و وجود این مکان در بازار زواره نشان دهنده رونق این مکان بوده است.چرا که مسافرین و تجار زیادی به بازار مراجعه میکرده اند واز کاروانسرا با امنیت کامل استفاده میکردند.
کاروانسرای زواره بجا مانده از دوران قاجار میباشد و دارای اتاق هایی دورتادور حیاط جهت استراحت و بار انداز و اصطبل و زیر زمین میباشد. متاسفانه این بنا باتوجه به اینکه در فهرست آثار ملی ثبت شده، ودر سالهای اخیر مرمت گردیده است اما قسمت عمده آن تخریب یا در حال ویرانی است. از این رو توجه و اقدام همه دلسوزان و مسئولین میراث فرهنگی منطقه را میطلبد تا این کاروانسرای زیبا را با مرمت از ویرانی نجات دهند.
(محسن هادی طحان زواره)

Share Button

درباره همشهری

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme