آخرین اخبار

دکتر محمد علی گلی: مصرف نمک ، قندو شکر در اردستان سه برابر حد مجاز است

مصرف نمک ، قندو شکر در اردستان سه برابر حد مجاز است

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان گفت: مصرف قند و شکر و نمک در این شهرستان دو تا سه برابر حد مجاز است.

دکتر محمد علی گلی روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران بمناسبت هفته تغذیه افزود: مصرف بیش از حد مجاز نمک ،قند و شکر ،باعث بالا رفتن فشارخون و پوکی استخوان و سرطان معده ،دیابت و سکته در افراد می شود.

براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی،سالانه حدود دو میلیون نفر در دنیا جان خود را به علت مصرف بیش از حد نمک از دست می دهند.

در دنیا بطور متوسط هر روز 10گرم نمک مصرف می کند و سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده است که مجموع نمک مصرفی در خوردنی هایی که خریداری مس شود ،در غذاهای آماده (فست فود) و در غذاهایی که در منزل تهیه می شود،کمتر از پنج گرم در روز یعنی کمتر از یک قاشق چایخوری باشد.

در مورد کودکان و نوجوانان دو تا 15 سال توصیه بر این است که مصرف روزانه حتی از این هم کمتر باشد.

گلی افزود: پوکی استخوان در زنان بیشتر از مردان است و طبق تحقیقات بعمل آمده یک سوم زنان و یک دوازدهم مردان به پوکی استخوان مبتلا هستند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان مصرف چربی و روغن در شهرستان را 46گرم در روز اعلام که میانگین مصرف آن بایستی 35گرم باشدضمنا مصرف پائین ماهی وگوشت سفید در شهرستان مشکلات تغذیه ای را به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه نیمی از مرگ و میر در این شهرستان بخاطر بیماری های قلبی و عروقی است گفت: سرطان و سوانح در رده بعدی مرگ و میر قرار دارند.

ایشان تعداد افراد دیابتی دارای پرونده را بیش از 1500نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد بیش از نیمی در شهر و مابقی در روستا زندگی می کنند.

گلی افزود: جهت بهبود تغذیه در خانواده های شهرستان برنامه های ویژه ای از جمله آموزش پرسنل ادارات و اولیاء مدارس اجرا شد که در این ارتباطبیش از 450نفر تحت پوشش قرار گرفته اند.

وی گفت: به منظور آشنائی با مضررات استفاده از نمک ،قند وشکر ،طرح بسیج ملی آموزش کاهش مصرف نمک ،قندو شکر طی چندین جلسه مختلف در شهرستان اجرا شده است .

مدیر شبکه بهداشت درمان اردستان برگزاری مسابقات نقاشی و سفره های غذائی سالم در مدارس و مسابقات پیامکی جهت خانواده ها و اجرای جشنواره غذا در 6روستامهد و نظارت و بازرسی بر مصرف غذا در مراکز نگه داری کودکان بی سرپرست و سالمندان و کارخانه سیمان و مدارس شبانه روزی شهرستان را از جمله اقدامات پیشگیرانه اعلام کرد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان افزود: چاقی دانش آموزان شهرستان 16%می باشد که رتبه اول استان را به خود اختصاص داده اند.

Share Button

درباره هم وطن

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme