اعراب در مورد توافق تاریخی ایران و ۱+۵ چگونه می اندیشند؟ | سایت فرهنگی خبری آوای
آخرین اخبار

اعراب در مورد توافق تاریخی ایران و ۱+۵ چگونه می اندیشند؟

سی سی تی وی نوشتت: حلیلگر مسائل سیاسی گفت اکثر کشورهای جهان از توافق مهم هسته ای بین ایران و شش قدرت جهانی استقبال کرده اند اما کشورهای عربی خلیج فارس دیدگاههای متفاوتی دارند.

، به جز عربستان سعودی، کویت و بحرین دیگر کشورهای خلیج فارس برای منافع اقتصادی ناشی از این توافق ارزش بیشتری قائل هستند.

ثیودور کاراسیک (Theodore Karasik) تحلیلگر سیاسی در امارات متحده عربی گفت: «فکر می کنم هر یک از کشورهای خلیج (فارس) دیدگاه خود را درباره این توافق دارد. برای امارات، عمان و حتی قطر، آنها فرصتی در ورود ایران به بازار و در نهایت لغو تحریمها می بینند».

با وجود این، دیگر کشورها از جمله عربستان سعودی ممکن است خوشبین نباشند. عربستان سعودی به علت منازعات مذهبی و اختلافات سیاسی طولانی ایران را بزرگترین خطر می داند. با گسترش گروههای افراطی و تشدید اختلافات مذهبی، تنشها بین دو طرف بالا گرفته است.

تحلیلگران معتقدند اگر توافق نهایی تواناییهای حمله عادی ایران از جمله شلیک موشک را محدود نکند نمی تواند خصومتهای کشورهای خلیج (فارس) با ایران را از بین ببرد. در عوض، این توافق ممکن است رویارویی بین ایران و برخی کشورهای خلیج (فارس) را تشدید کند. کشورهایی مانند عربستان سعودی ممکن است نارضایتی خود را از طرق دیگر نشان دهند.

کاراسیک گفت: «فکر می کنم برخی از کشورهای خلیج (فارس) شیوه های دیگری برای اظهار نارضایتی خود خواهند یافت. تصور می کنم ما پیشتر شاهد بخشی از این نارضایتی در یمن بوده ایم. لشکرکشی به رهبری عربستان بر ضد یمن ادامه دارد چون ریاض احساس می کند ایران پشت سر حوثیها است».

کارشناسان می گویند عربستان به عنوان متحد قدیمی آمریکا در خاور میانه (غرب آسیا) امیدوار است این کشور در مسئله هسته ای ایران در کنار عربستان بایستد. اگر توافق هسته ای باعث صعود ایران شود، عربستان ممکن است سیاستهای خود را تغییر دهد.

سرحان العتیبی (به ضم عین و فتح ت) دانشمند سعودی گفت: «عربستان سعودی دیگر با کشور خاصی همکاری نمی کند. در عوض، به منظور داشتن تواناییهای کافی برای برآوردن نیازهای خود در زمینه هایی از قبیل اقتصاد، نظامی و فناوری همکاری خود با کشورهای دیگر را گسترش خواهد داد».

 
 
Share Button

درباره همشهری

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme