آخرین اخبار

گفتگوی ویژه با ریاست بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اردستان برادر احمد علی یزدانپناه

به گزارش خبرگزاری آوای از اردستان :خبرنگار این سایت با ریاست بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اردستان مصاحبه اختصاصی انجام داده که ماحصل آن در زیر برای شما بینندگان و مردم شریف شهرستان قرار می دهیم تا مورد بهره برداری قرار گیرد.

جناب آقای یزدانپناه ضمن عرض سلام لطفا در وهله اول خود را برای بینندگان محترم سایت معرفی فرمائید:، اینجانب احمد علی یزدانپناه با مدرک تحصیلی فوق لیسانس در رشته حسابداری وبا ۲۱سال سابقه خدمت در خدمتگذاری مردم مشغول میباشم در مدت خدمتم از سال ۱۳۹۰به عنوان ریاست بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اردستان مشغول فعالیت هستم و مدت ۵سال هم به عنوان ریاست پشتیبانی ستاد بازسازی بم مشغول خدمت بوده ام که باعث افتخار اینجانب میباشد.

 

۱-گوشه ای از فعالیت های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را بیان فرمائید: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ به فرمان بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره)شروع به فعالیت نمود واهم فعالیتهای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حمایت اقشار آسیب پذیر جامعه وکمک به محرومین جامعه و ایجاد سرپناه به مردمی که به نوعی محروم هستند و امکانات ساخت خانه برای خود را ندارند  و زمانی هم که جنگ تحمیلی اتفاق افتاد  در هشت سال جنگ بنیاد جهت ساخت و ساز منازل مسکونی افراد جنگ زده و همچنین در کنار رزمندگان در ساخت سنگر سازی پا به پای رزمندگان فعالیت خیلی گسترده ایی داشت .

بعد از جنگ در راستای کمک به ساخت و ساز زیر ساخت کشور گامهای موثر و خیلی بسیار بزرگ را برداشته ایم. بنیاد مسکن انقلاب یکی از نهادهای انقلاب و پرتوان در بحث بازسازی مناطق زلزله زده کشور است مثل رودبار، منجیل، بم و آذربایجان . و نیت خیری که دربچه های بنیاد در این بخش وجود دارد توانسته اند در اینگونه بحثها سربلند باشند وهمیشه توانسته اند حداقل ها را در بحث ساخت و ساز برای مردم انجام بدهند و یکی از اهداف عالیه بنیاد مسکن این بوده است. هر جایی که خانه ای ساخته می شود با توجه به دستور مقام معظم رهبری خانه ای امن و هم مستحکم ساخته شود و هم بهره مند بشود برای کسانی که از آن استفاده می کنند. باید هر سرپناهی مستحکم باشد تا بتواند اثرات زلزله را کم یا کاهش دهد.

بنیاد مسکن اردستان تا حالا در راستای همین برنامه ها و بحث های زلزله پرسنل را اعزام نموده است .ما فعالیتهای خیلی گسترده در بحث روستاهای اردستان داریم و اهمیت می دهیم با توجه به اینکه روستاییان به نظر خود ما وهم از نظر سیستم دولت زیر ساخت کشور را تأمین می کنند. و جزءکارگروههایی هستند که اگر نباشند از نظر کشاورزی و بعضا صنعت به مشکل بر می خوریم .هدف عمده ما این بوده که جلوگیری کنیم از مهاجرت از روستا های شهرستان به کلان شهرها.ایجادمکانهای مناسب و بازسازی مکانهای روستائیان وایجاد مناطق امن روستایی وهم چنین ایجاد خدمات عمومی وزیر بنایی از وظایف بنیاد مسکن است وادارات اجرایی شهرستان هم در این زمینه کمک کرده اند و همه هم و غم دولت در این بوده است که تا آنجایی که می شود افرادی که در روستاها و شهرهای کوچک زندگی می کنند در همان محدوده ها بمانند و صنعت را بچرخانند .

یکی دیگر از اهداف بزرگ ما که به دستور مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی است که ما این را به عنوان سرلوحه کار خود قرار داده ایم و بر این اعتقاد داریم که روستاییان از کسانی هستند که در روستاها می توانند مولدهای اقتصادی باشند با ایجاد کارگاههای کوچک ومثل دام و صیفی و … حائز اهمیت است و حفظ آنها در روستا ها حائز اهمیت تر است . و با توجه به اینکه شهرستان اردستان از بزرگترین شهرهای استان اصفهان است و در حاشیه کویر هم قرار دارد برای ایجاد امنیت حاشیه کویر حتما باید روستاهایمان را نفر درون آن داشته باشیم و به خاطر وجود آنها در روستا خود باعث امنیت می شود و خود از نظر امنیتی در استان وکشور حائز اهمیت خواهد بود در این راستا اهداف خیلی خوب ی را دنبال کردیم در روستاها کار کردیم مثل سنگ فرش روستاها، بهسازی منازل روستایی، ایجاد پارک روستایی و تهیه طرحهای هادی روستایی که در واقع کویای یک روستاای واقعی باشد که چه اطلاعاتی یک روستا باید داشته باشد واکثر روستاهای شهرستان را ما این نوع فعالیت را انجام داده ایم وما تا امروز حدود ۶۰روستای شهرستان را توانسته ایم طرح هادی ان را انجام بدهیم .

گامهای مهمتری که در این راستا توانسته ایم انجام بدهیم عبارت است از سند دار نمودن منازل روستایی که این کار را بصورت یک سند شش دانگ تهیه شده و در محدود ه اردستان و  زواره و مهاباد و شهرهای زیر ۲۵هزار نفر که حدود ۹۰۰ فقره سند تهیه کرده ایم و تحویل مردم داده ایم تا سند مشایی که مشکل داشت از این طریق سند مشایی حل بشود.

 

۲-چه مقدار تسهیلات مسکن به متقاضیان ارائه شده در سال ۹۴؟ پرداخت تسهیلات با بهره کم درصد که ازمحل اعتبارات دولت پرداخت شد . الحمد لله در خود شهرستان اردستان و زواره ومهاباد با مجوزاتی که گرفتیم توانستیم خیلی از عزیزان را به وام برسانیم تا مشکلشان حل شود که ۲۰۰۰نفر را وام داده ایم که خود در روند ساخت و ساز خیلی مهم بوده است و در سال ۹۴ به ۱۵۰ نفر را تا الان وام پرداخت نموده ایم که هر نفر ۱۵میلیون تومان وام پرداخت شده است که قبلا ۵/۱۲میلیون تومان بوده است و یکی از چشم انداز دولت برای سال ۱۴۰۴ سالی۲۰۰۰۰۰مسکن در سطح استان و کشور ساخته شود که برای دولت و ما حائز اهمیت است که اگر از نظر مستحکمی منازل خوب ساخته شود آمار حوادث زلزله و… کاهش خواهد یافت.

 

۳-در قالب مسکن مهر چه فعالیتهایی داشته اید؟ ما قائم مقام راه و شهرسازی هستیم ،شهرهای زیر ۲۵۰۰۰نفر و ما این پروژه ملی را در مهاباد بصورت ویلایی بود و از آپارتمان سازی دور شدیم چون شهرهای کوچک از آپارتمان استفاده نمی کنند و مشکلاتی که دارد . زواره ۱۴۴واحد تحویل زمین به مردم را داشتیم تا از بهره مندی وام آن را بسازند و۱۱۲واحد بصورت ویلایی ساخته شد ومهاباد ۱۶۱واحد ویلایی بود پروژه اردستان که کلا ۵۸۸واحد بصورت آپارتمان که تا امروز ۳۶۰واحد آن تحویل شده است بزرگترین گامی که ما در اردستان برداشتیم بحث خیرین مسکن ساز بود با توجه به سخنان رهبر انقلاب که فرمود باید همه محرومان باید صاحب خانه باشند (حساب۱۰۰) و خیرین مسکن ساز اردستان را فعال کردیم که توانستیم ۱۴واحد در شهرک امام حسن(ع) بسازیم و تحویل بدهیم و در حال حاضر یک پروژه ۶۰واحدی در کنار مسکن مهر که در حال حاضر ۶۰% پیشرفت داشته که پس از تکمیل به افراد ی که نیازمند است تحویل خواهیم داد.

 

۴-روند ساخت مصلی وتأمین اعتبار آن را بیان فرمائید ؟ ساخت مصلای نماز جمعه ارستان با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی در زمینی به مساحت ۳۳هزار متر مربع با زیر بنای ۱۳هزار متر مربع با گنجایش ۶ هزار نمازگزار شامل: دفتر امام جمعه،سالن اجتماعات، سایت کامپیوتری، کتابخانه، آشپزخانه و شبستان برادران و خواهران بعنوان یکی از مکانهای جامع شهرستان با همکاری بنیاد مسکن و مدیریت دفترسیاستگذاری ائمه جمعه استان درحال اجراست. و اضافه کرد: که با اختصاص اعتبار ۳ تا ۴ میلیارد تومانی برای اجرای مرحله ای سقف این مصلا، آماده برگزاری نماز جمعه خواهد شد. یزدان پناه با بیان اینکه: در حال حاضر ۵ هزارمتر مربع شبستان و محوطه نمازگزار برادران این مصلا با اعتبار نزدیک ۲۰ میلیارد ریال در حال انجام است گفت: با اختصاص ۱ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای کف این مصلا در بازدید سال گذشته ریاست شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور از این مصلا و اجرای آن، امسال نماز عید فطر اردستان در مصلای نماز جمعه برگزار خواهد شد. در پایان برادر یزدانپناه فرمودند این مکان محلی امن خواهد بود تا در مواقع بحران بتوان از آن استفاده نمود که به گفته ایشان گنجایش ۵۰۰۰۰نفر را خواهد داشت

Share Button

درباره همشهری

۲ دیدگاه

  1. واقعا تشکر بخاطر اطلاع رسانی و زحمت های که میکشید.
    شهرستان نیاز به این اطلاع رسانی ها داشت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme